Çiğ Köftenin Yanına En Çok Yakışan Yeşillikler

Çiğ köfte başlı başına harika bir yemekken bir de üstüne yanında köfteye hem lezzet hem de renk veren yeşilliklerle süsleme işlemi kendisini vazgeçilmez bir tat haline getirmeye devam ediyor. Çiğ köftenin yanında yiyebileceğiniz bir sürü yeşillik çeşidi bulunuyor ki bu tür yiyeceklerin insan sağlığına da yararı tartışmaya kapalı bir konu olduğundan bir bakıma sağlığınızı da kontrol altında tutmayı başarıyorsunuz aslında. Şimdi gelin bakalım çiğ köftenin yanında hangi yeşillikler nasıl ve ne şekilde yenirmiş hep birlikte iştahımız açıla açıla görelim.

Kıvırcık

Şüphesiz ki çiğ köfte dendiğinde akla ilk gelen madde acı ise ikinci gelen de kıvırcık oluyor. Çünkü kıvırcık ile çiğ köftenin uyumu akıllara durgunluk verecek güzellikte ve lezzette. Hele bir de kıvırcık içerisindeki çiğ köfteyi limonla harmanlayıp nar ekşisi ya da acı sosla tatlandırırsanız içerisindeki yoğun acıyla birlikte size doyumsuz bir lezzet sunacak ve enfes tadı damağınızda hep kalacak.

Göbek Marul

Göbek marul daha çok çiğ köfteyi dengede tutmak ve yine süslemek için kullanılsa da yerken de ayrı bir zevk veriyor. Çünkü yeşilliklerin çiğ köfteyle uyumu her daim sevilen ikili olarak bilinir. Bu yüzden çiğ köfte gördüğünüz her yerde bu tür yeşilliklere de mümkün mertebe rastlamanız olası. Yeşillik aynı zamanda çiğ köftenin acısını da bir miktar aldığından acıya dayanamayanların çiğ köftelerini yeşillik ile tüketmeleri önerilir.

Maydanoz

Genellikle dürümlerin göz bebeği olan maydanoz lavaşa sarılan çiğ köftenin içerisinde şık duracağı gibi, sade yenilen çiğ köftenin yanında da yendiğinde şüphesiz ayrı bir zevk veriyor. Maydanozun ödem sökücü gıdalar arasında da başı çektiğini belirtelim.

Nane

Ferahlatıcı etkisi ve hafif acımsı ama rahatlatıcı tadıyla nane de yine dürümlerde çiğ köftenin lezzetine lezzet kattığı gibi aynı zamanda yemek yerken sizi yormayacak ve vücut dengenizi korumaya yardımcı olarak bir yeşillik çeşidi. Eğer yiyebiliyorsanız çiğ köfte dürümünüze muhakkak nane de ekletmenizi tavsiye ederiz.

Roka

Yapısı gereği naneyi andıran roka da yine çiğ köfte dürümlerinin vazgeçilmez yeşillikleri arasında bulunuyor. İnce yapraklarını saplarından ayırarak lavaşınızın içerisine ekleyebilir çiğ köftenizin lezzetine lezzet katabilirsiniz.

Tere

Çok bilinmeyen ancak yapısı gereği küçük kıvırcık tanelerini andıran tere otu, çiğ köftenin yanına çok yakışmasının yanı sıra birçok derde de deva aslında. Demir eksikliğinden nefes açmaya kadar çoğu

bir yorum bırakın

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?