Çiğ Köftecilik Bir Sanattır!

Çiğ köfte yapımı yoğurma aşamasından servis aşamasına kadar başından sonuna emek isteyen ve tabiri caizse her yiğidin harcı değildir denecek türden bir yemektir. Yöresel lezzetler arasında en sevilen ve her dönem yoğun ilgi gören çiğ köfte daima emek ve zahmet ister. Çünkü çiğ köfteyi değerli kılan onu yoğururken dökülen alın teridir. Evet, kelimenin tam anlamıyla çiğ köftecilik bir sanattır demek yanlış olmaz. Çünkü yoğurma işlemi ile başlayan serüvenin malzemeler eklendikten sonra şiir gibi servis ediliş sürecine kadar gelen boyutta bulgurun yumuşaması malzemelerin yedirilmesi işlemi o kadar da kolay değildir. Aynı zamanda ekleyeceğiniz malzemelerin miktarını ayarlamak hele ki bunu kişi sayısına göre belirlemek hiç ama hiç kolay bir iş olmadığı için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Örneğin; çiğ köfte uzun süre dayanmaya pek müsait bir yiyecek değildir bu yüzden ertesi güne bırakılması hele ki sıcak yaz günlerinde buzdolabı harici bir yerde muhafaza edilmesi sonrasında besin zehirlenmesi gibi korkunç sonuçlar doğurabilir. Bu hususta ayrı dikkatli olunmalı ve her yerde çiğ köfte yenmemelidir. Sırf canınız çiğ köfte çekti diye sakın ha sakın yanlış tercihler yapmayın. Son derece sağlıklı ve hijyenik ortamlarda hazırlanan çiğ köfteleri tercih etmeli ve bu doğrultuda seçimler yapmalısınız. Üstelik yapılan çiğ köftelerin günlük satışa sunulmuş olması hususunu da özellikle göz önünde bulundurmalısınız.

El emeğinin malzemelerle buluştuğu çiğ köftenin kıvamını ayarlamak gerçekten bir sanat eseri olarak nitelendirilir ki bu şaşa son derece yerindedir. Çünkü çiğ malzemeleri harmanlamak ve onu lezzetli bir yiyecek haline getirmek hiç de kolay bir iş değildir. Yeşillik ve sosların buluştuğu lavaşa sarılıp yenilen çiğ köftenin verdiği hazzı çoğu yiyecekte alamadığınız gibi kendisi birer moral düzeltici ya da motive edici olarak da bilinir. Bu yüzdendir ki bu kadar sevilen bir yiyeceğin yapımında da zahmet ve meşakkat bir parça da olsun bulunmalıdır çünkü bu onun hakkıdır. Çiğ köftenin yoğurucularına da bu noktada oldukça fazla iş düşmektedir. Kendileri her türlü emekle yoğurma işlemine başlar ve son sürat durmaksızın devam ederek ortaya mükemmel bir şaheser çıkarıp ağızlarda enfes tatlar bırakarak ve damaklardan silinmeyecek lezzetlere ortak olmanızı sağlar. Bu sebepten ötürü de çiğ köfte yoğuranlara sanatçı, çiğ köfteye de sanat eseri denir.

Her daim damak zevkinize ortak olan Kırmızı Çiğ Köfte de güvenilirliği, kalitesi ve son derece taze malzemeler ile hazırlanan lezzetli çiğ köfteleri ile hayranlarına muhteşem anlar yaşatmaya devam ediyor ve bu husustan yıllar var gücüyle çalışmaya devam ediyor. Aynı zamanda lezzetinden ödün vermediği gibi hizmetiyle de alkışları üzerinde toplayan Kırmızı Çiğ Köfte ailesi lezzeti ve tadıyla sizi her zaman memnun ve mutlu etmeye söz veriyor.

bir yorum bırakın

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?