Çiğ Köfte Hakkında Bilinmeyen 5 Gerçek

Çiğ köfte bazıları için sadece bir yemekten ibaret olsa da kimi için de mutluluk kaynağı ve acının en tatlı hali olarak nitelendirilir. Ağızda leziz bir tat bırakan çiğ köfte hakkında bilinmeyen gerçekleri sizin için derledik. İşte efsane ara öğün, form koruyucu ve yapımı zahmetli yemesi şahane çiğ köfte bakın içerisinde ne gibi mucizeleri gizliyor:

Çiğ Köfte Hangi Yöreye Ait Bir Yiyecektir?

Zaman içinde birçok memleket kendi çiğ köfte tarifi üzerinden ilerleyerek bildikleri yöntemi uygulamaya çalışsa da çiğ köftenin memleketi Güneydoğu’nun incisi Şanlıurfa’dır. Urfa halkı evlerinde ateş olmaması sebebiyle yiyecek hiçbir şey bulamamaktadır. Ta ki bir avcının es kaza harmanlama yöntemiyle bulduğu o yiyeceğe kadar… Getirdiği çiğ eti, evdeki bulgur ve acı baharatlarla yoğurarak çiğ köftenin doğuşuna can veren bu avcı sayesinde bugün birçok hayran kitlesine ulaşan bir yiyecek haline gelmiştir çiğ köfte…

Etli Çiğ Köfte mi Etsiz Çiğ Köfte mi?

Çiğ köftenin ortaya çıkış hikâyesindeki ilk tarif etli olduğuna işaret etse de günümüzde birçok firma çiğ köfteyi etsiz yoğurmaktadır. Etsiz çiğ köftenin diyet yapanlar için de sağlıklı bir ara öğün olduğu bilinse de etli çiğ köftenin de hatırı sayılır lezizliği ve ağızda bıraktığı enfes tadını yabana atmamak gerekir. Vejetaryenlerin de tercih edebildiği etsiz çiğ köfte her kesime hitap eden ortak zevkler arasında yer alıyor.

Çiğ Köfte Nasıl Daha Lezzetli Hale Gelir?

Acı sosun yanında isotla harmanlanan ve yeşilliklerle süslenip harika tatlar yaratan çiğ köfte tercihe göre nar ekşisi ya da acı sosla birlikte servis edilebilir, bu tamamen tercih meselesidir. Eğer acıya dayanamıyorsanız nar ekşisi sosunu destek olarak alabilir ya da acısız yapamam derseniz acı sos ekleyebilirsiniz. Bazı çiğ köfte tutkunları nar ekşisi ve acı sosu bir araya ekleyip kombo lezzet patlaması yaşayarak damak tadını ortaya koyuyor.

Çiğ Köfte Ye Formda Kal!

Çiğ köfte etli yapıldığı gibi etsiz de yapılarak servis edilebilen bir yiyecek olduğundan form tutanların ve diyet yapanların ara öğün imdadına hemen yetişiyor. Çiğ köfte yemeden yapamayanlar için mucizevi bir yiyecek olan çiğ köfte içerisindeki malzemelerden dolayı uzun süre tok kalmanıza ve gün boyu acıkmamanıza yardımcı olarak zararlı abur cuburlardan uzak kalmanıza yardımcı oluyor.

Çiğ Köftenin Sağlık Üzerindeki Olumlu Etkileri

Çiğ köfte malzemeleri etli etsiz fark etmez hepsinde aynıdır; esmer bulgur, ceviz, limon ve isteğe göre bir dolu acı baharat… Uzmanlar çiğ köfte malzemelerinin olumlu etkilerini şöyle açıklıyor; çiğ köftedeki olmazsa olmaz esmer bulgur kan şekerinizi dengeliyor. Acı baharatlar ve ekşilerin efsanesi limon, metabolizma hızınızı arttırırken bunun yanında ceviz ise kolesterol dostu olarak bilindiğinden çiğ köftenin yararlarının ne denli önemli etkiler yarattığına bu şekilde işaret ediliyor. Bir diğer önemli husus ise Kırmızı Çiğ Köfte lezzetini denemeden kesinlikle çiğ köfte yedim demeyin!

bir yorum bırakın

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?