Etsiz Çiğ Köfte Neden Daha Sağlıklı?

Son yılların göz bebeği çiğ köftecilik tüm hızıyla sevenleri ile buluşmaya devam ediyor. Çiğ köfte tutkunu olanların aklında ise tek bir soru var, o da etli mi etsiz mi yenmesi gerektiği… Evinizde kendi yapımınız dahi olsa etli çiğ köfte yaparken çok dikkatli olmalısınız çünkü kullandığınız et çiğ olduğundan içerisinde birçok zararlı enfeksiyonları da beraberinde taşıyor olabilir. Bu yüzden kullanılan etin sağlıklı olduğundan emin olunmalı ve günübirlik tüketilmelidir. Ancak risk almamakta fayda var çünkü bu gibi durumlar ciddi besin zehirlenmelerine bile yol açabilir. Bunun için tercihiniz her daim etsiz çiğ köfteden yana olmalıdır.

Neden Etsiz Çiğ Köfte?

Uzmanlar etsiz çiğ köftenin etli çiğ köfteye göre daha az risk barındırdığının altını özellikle çiziyor. Çünkü etsiz çiğ köfte içerisindeki malzemeler sebebiyle sağlığınızı etkilemeyecek ve lezzet konusundan da bir eksiklik yaşamayacaksınız. Çiğ köfteyi evinizde yapıyorsanız sorun değil çünkü içerisine ne ekleyeceğinizi bilir ona göre de tüketirsiniz ancak dışarıdan satın alma işlemi ile çiğ köfte yemek isterseniz bazı hususlara dikkat etmelisiniz. Kullanılan ürünlerin taze ve bayat olmamasının yanı sıra saklama biçimi de özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Etsiz Çiğ Köftenin İçerisindeki Hangi Malzeme Size Zarar Verir?

Bazı çiğ köfte firmaları köfteye tat vermesi için Çin tuzu ekleyerek daha lezzetli hale getirdiklerini sanırken aslında vücuda ne kadar zarar verdiklerinin farkında dahi olmuyor. 2008 yılından bu yana etli çiğ köfte satışı zaten yasaklanmış durumda olsa da etsiz çiğ köfte yapımında da açıkta satılmadığına ve üzeri kapatılmış bir şekilde Türk Gıda Kodeksi tarafınca onaylanan ürünleri tercih etmeniz öneriliyor. Çin tuzu sağlığa zararlı olduğu kadar aynı zamanda bağımlılık yapan etkisiyle de uzmanlar tarafından tamamen reddedilen bir katkı maddesi olarak belirtiliyor.

Etsiz Çiğ Köfte Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

Çiğ köfte, içerisindeki malzemelerin çiğ olması sebebiyle yoğrulduğu gün hemen tüketilmeli ve kesinlikle ertesi güne bırakılmamalıdır. Hele ki yaz aylarında bu sürenin yarım güne bile inmesi söz konusu olabilir. Çünkü sıcakların bastırması akabinde güneş ışığı ve neme maruz kalan baharatların tadının çabuk değişmesi riskini ortadan kaldırmak için buna özellikle kulak verilmesi sizin yararınıza olacaktır. Bunun için de çiğ köfte alacağınız firmaları tercih ederken bu hususa özen ve hassasiyet gösteren mekânları tercih etmelisiniz.

Neden Kırmızı Çiğ Köfte?

Kırmızı Çiğ Köfte, her daim kullandığı taze malzemelerle ve sağlıklı üretim aşamasıyla tüketicilerinin aklında tek bir soru işareti bırakmadan lezzetli anlar yaşatıyor. Aynı zamanda satışa çıkarılan çiğ köfte aynı gün içerisinde yoğrulur ve sağlıklı bir şekilde saklanarak her türlü gıda kontrolünden geçmiş bir şekilde siz değerli tüketicilere sunulur. Tadı damaklarınızdan asla silinmeyecek olan Kırmızı Çiğ Köfte farkını birebir görmeli ve müdavimi olacağınız lezzetlerin tadını çıkarmalısınız.

bir yorum bırakın

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?