Sos Çiğ Köfte İçin Neden Önemlidir?

Çiğ köftenin olmazsa olmazı soslar köfte için neden önemlidir sorusu, uzun yıllardır tartışmaya açık bir konu olarak biliniyor. Kimileri çiğ köfteyi sade severken kimileri sossuz hayatta yapamam diyor. Her haliyle yemesi şahane olan çiğ köfte için kullanılan birçok sos olsa da en bilinenleri; envaiçeşit birbirinden ilginç tarifli acı soslar ve ekşinin en mükemmel hali yoğun kıvamlı nar ekşisi diyebiliriz. Bu tür soslar çiğ köfte için neden önemlidir ya da neden olmazsa olmazdır gelin hep birlikte öğrenelim.

Tadına Tat Katar

Sos dediğimiz şey aslında her yiyeceğin yanına yakışan ve yapımı kolay bir alternatif türüdür. Bu sebepten çiğ köfte gibi harika bir yiyeceğin yanına da elbette sos eklemeden yememeniz tavsiye edilir. Eğer sosun içerisinde yer alan malzemelere karşı bir sağlık sorununuz yoksa muhakkak çiğ köfteyi soslu tüketmelisiniz. Çünkü sos köfteye ekstra tat katmaktan ziyade bir de yoğun bir kıvam verdiği gibi yerken ekstra keyif almanızı sağlayacak diyebiliriz.  Bu yüzden de çiğ köfte için sos çok önemli bir faktör olarak biliniyor ve severek tüketiliyor.

Acıya Doymanızı Sağlar!

Günümüzde çiğ köfte sosları 3 ana başlık altında toplanmış olsa da ev yapımı birçok tarif mevcuttur. Acı sos, nar ekşisi sosu ve acılı nar ekşisi sosu en bilinen 3 sos türüdür. Acıya hayranlığınızı kimse sorgulayamaz ve fanatik bir çiğ köfteciyseniz o zaman sizi acılı çiğ köfte dürümünün yanında bir de acı sos almaya davet edebiliriz. Kelimenin tam anlamıyla acıya doymanızı sağlayacak olan bu soslar ile çiğ köftenizi daha da enfes hale getirebilirsiniz. Dürüm içerisinde satın alacaksınız lavaşın içerisine ekletebilir ya da küçük sos kaplarında satın alarak kendiniz dürüm harici tüketebilirsiniz.

Ekşiyle Acının Uyumuna Şahit Olacaksınız

Nar ekşisi sosu çiğ köfteye ekstra lezzet ve kıvam katarak ekşiyle acının muhteşem uyumunu nefis bir şekilde hissetmenizi sağlayacak türden bir lezzettir. Nar ekşisi sosu her yerden alınmaması gerektiği gibi kalitesi yoğun kıvamından ve ağızları mayhoş eden ekşi tadından test edilebilir. Aynı zamanda nar ekşisi sosunun genellikle lavaş içerisinde tüketilen çiğ köfteler için daha çok tercih edildiği de görülmektedir. Özellikle lavaşla tüketilen bol yeşillikli çiğ köftenin içerisine ekletilen nar ekşisi tadının damağınızdan uzun süre kalacağının garantisini verebiliriz.

Mükemmel 3lü İle Lezzet Bombardımanı!

Çiğ köfteye ekletebileceğiniz bir diğer sos türü acılı nar ekşisi sosudur. Acılı nar ekşisi sosu eklettiğiniz çiğ köftenin yanına tercihinize göre ayran ya da şalgam içerek lezzet bombardımanı yaşayabilirsiniz. Acının nar ekşisiyle buluşması akabinde çiğ köfteyle harmanlanması sonucu ortaya şahane manzaralar çıkarabilirsiniz. Biz de Kırmızı Çiğ Köfte ailesi olarak sizin için hazırladığımız diğer özel soslara da göz atmadan kararınızı vermemeniz gerektiğini özellikle belirtmek isteriz.

bir yorum bırakın

Open chat
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?